Системи NASAMS, літаки F-16 і фінансова підтримка: Україна та Норвегія підписали безпекову угоду

ЗРК NASAMS

Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере підписали у Стокгольмі Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку.

Про це повідомив Офіс Президента.

На додаток до приблизно 11 млрд норвезьких крон (що дорівнює приблизно 940 млн євро станом на травень 2024 року), наданих після повномасштабного вторгнення росії, Норвегія виділяє 75 млрд норвезьких крон (що дорівнює приблизно 6,4 млрд євро станом на травень 2024 року) на п’ятирічний період 2023–2027 років у межах Програми підтримки Нансена.

У 2024 році військова підтримка Норвегії становитиме щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (що дорівнює приблизно 1,2 млрд євро станом на травень 2024 року). Це не охоплює будь-якої додаткової підтримки.

У тексті угоди вказано, що Норвегія продовжуватиме надавати Україні комплексні системи протиповітряної та протиракетної оборони, включно із системи NASAMS.

Норвегія буде прагнути до подальшого підвищення ефективності цих систем шляхом надання обладнання, навчання фахівців та постійного розвитку систем.

У тісній співпраці із союзниками Норвегія також допомагатиме Україні у розвитку спроможностей у сфері сучасних бойових літаків, серед яких центральне місце посідатимуть системи F-16.

Норвегія робить свій внесок у підготовку та навчання українського персоналу системи F-16 і вже надає для цього інструкторів та літаки F-16. Норвегія передасть Україні винищувачі F-16.

Україна та Норвегія працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.

Невійськові блоки угоди стосуються підтримки Української формули миру, санкцій, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою. Норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.

Раніше сьогодні Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Ульф Крістерссон у Стокгольмі підписали двосторонню Угоду про співробітництво у сфері безпеки.

Також глава держави підписав безпекову угоду з прем’єр-міністром Ісландії. Загалом Україна має вже 15 безпекових угод.

Як повідомляла АрміяInform, Володимир Зеленський 31 травня прибув до шведської столиці для участі у третьому саміті Україна — Північна Європа.

Джерело