Армія США вибрала 50-кіловатний лазер Raytheon для своєї системи спрямованої енергії протиповітряної оборони малої дальності на бойовій машині Stryker. Малюнок Raytheon
Центральне командування (CENTCOM) Армії США розгорнуло в Іраку щонайменше три лазерні установки на базі бронемашин Stryker.
Як інформують репортери наближеного до Пентагону видання Defense News, йдеться про зразки армійських систем протиповітряної оборони малої дальності спрямованого енергетичного маневру або DE M-SHORAD, повідомляє АрміяInform.
M-SHORAD — це мобільна лазерна зброя потужністю 50 кіловатів, яку можна встановити на наземний транспорт. Неозброєним оком дію лазерного променя помітити неможливо, але система виконує своє завдання: нейтралізує повітряні загрози.
Як заявив під час профільних слухань в Конгресі Сполучених Штатів очільник CENTCOM генерал Майкл Курілла, в Іраку працюють лазерні установки на базі бронемашин Stryker. Там відбувається тестування цих бойових пристроїв з метою експериментальним шляхом визначити найкращий формат їх використання як засобів протиповітряної оборони ближнього радіуса дії.
«Четвертий і останній прототип приєднається до трьох вже отриманих зразків після виконання певної роботи», — сказав представник Пентагону генерал-лейтенант Роберт Раш.
Ці випробування Stryker із лазерною установкою є складовою загальних зусиль Армії США по розробці лазерної зброї, які охоплюють одночасно 31 різну програму.
Лазерна установка на базі бронемашин Stryker. Фото: U.S. Army
Саме Ірак було обрано тому, що там для американських військових загроза від безпілотників радикальних угруповань є достатньо високою. Але є одна місцева особливість, котра може якраз ускладнювати процес тестів: наявність дрібнодисперсних часток піску в повітрі може впливати на фактичну ефективність лазера при ураженні цілей.
Сам очільник CENTCOM окремо наголосив конгресменам, що Армія США активно шукає ефективні засоби для протидії безпілотникам, що загрожують американським солдатам на Близькому Сході. Однак військові США хочуть спочатку пересвідчитись, як лазерна зброя працюватиме в умовах реальних бойових дій, а уже потім говорити, чи це є панацеєю, чи ні.
«Постачання прототипів DE M-SHORAD є важливою віхою в кампанії з модернізації армії», — раніше заявив керівник проєкту DE M-SHORAD полковник Стівен Гутьєрре.
Він додав, що високоенергетична лазерна зброя змінить правила гри на сучасному полі бою й стане критично важливим елементом оборони для бригадних чи дивізійних маневрів.
Одна з переваг лазерної зброї — вартість застосування. Постріл коштує приблизно як галон дизпалива (3,78 літра). Не потрібно витрачати ракети для перехоплення БПЛА за $2 тисяч доларів.
«У системі DE не закінчуються патрони. Якщо в баку є паливо для підзарядки акумуляторів, система готова до захисту», — резюмував Гутьєрре.
Своєю чергою експерти ІКК Defense Express зазначили, що до цього моменту згадки про Stryker з лазерними установками в розпорядженні Армії США були доволі нечастими.
«Тут можемо пригадати зокрема повідомлення від квітня 2023 року про те, що після одного з етапів випробувань Stryker з 50-кіловатними лазерами DE M-SHORAD полігон був буквально “усіяний уламками безпілотників”. Але при цьому відзначалась наявність проблем при протидії реактивним снарядам, артилерійським мінам та снарядам до ствольної артилерії», — констатували дослідники оборонного ринку.
Постачальником дослідних зразків Stryker із лазерами стала компанія Raytheon, яка має поставити чотири машини за контрактом вартістю 133 мільйони доларів, підписаному в 2021 році. Також варто наголосити, що Stryker із лазерною установкою на полі бою, за задумом його розробників, має працювати в комплексі РЛС, датчиком наведення та системою управління лазерним променем.
Демонстрація Армією США лазерної установки на базі бронемашин Stryker. Відео: DefenseWebTV
Олег Мащенко
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь